Podróż do Danii

Lotnisko

Brama do Europy

Położenie Danii sprawia, że jest to doskonała brama do reszty Skandynawii i Europy. Berlin jest oddalony o godzinę lotu. Do Londynu i Paryża można dotrzeć w mniej niż dwie godziny, a Barcelona, Rzym, Wiedeń i Praga znajdują się zaledwie kilka godzin drogi stąd. Dania posiada również doskonałą infrastrukturę transportową, co ułatwia odkrywanie malowniczych krajobrazów i parków narodowych w wolnym czasie i na wakacjach.

Podróże w Danii

Dania składa się z półwyspu Jutlandii i archipelagu 433 nazwanych wysp. Wszystkie 72 zamieszkałe wyspy duńskie są połączone promem lub mostem. Dwie największe i najgęściej zaludnione wyspy to Zelandia i Funen.

Dania posiada dwa megamosty – jeden łączący Funen i Sealand (Wielki Most Pasowy) oraz jeden łączący Kopenhagę i szwedzkie miasto Malmö (Most Öresund). Oba należą do największych w Europie. Mosty łączą również inne wyspy duńskie, w tym most pomiędzy Jutlandią i Funen (Little Belt Bridge).

Duńska sieć autostrad obejmuje obecnie 1111 km, a sieć kolejowa obejmuje 2 667 km torów. Do większości miast można podróżować pociągiem, autobusem lub promem. Kopenhaga posiada jeden z najbardziej wydajnych systemów metra na świecie – w pełni zautomatyzowany system działający 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dania posiada kilka międzynarodowych lotnisk, z których największe to Kopenhaga i Billund. Istnieją również loty krajowe pomiędzy Kopenhagą a miastami Aalborg, Aarhus i Rønne.

Przyjazd z zagranicy

Przylatując do wschodniej Danii, najprawdopodobniej polecisz na lotnisko w Kopenhadze, największe lotnisko w Skandynawii. Obsługując około 29 milionów pasażerów rocznie, znajduje się on 8 km na południowy wschód od centrum miasta. Z lotniska do centrum miasta można dotrzeć na różne sposoby:

Przybycie do zachodniej Danii

Na zachód od kraju, głównym lotniskiem jest Billund, który znajduje się zaledwie 2 km od miasta Billund w środkowej Jutlandii. Z lotniska, centrum miasta i inne duże miasta Jutlandii są dostępne na różne sposoby:

Alternatywnie, lotnisko Aarhus znajduje się w północno-wschodniej Jutlandii, około 36 km od miasta Aarhus. Z lotniska można dotrzeć do centrum miasta na różne sposoby:

Promy świadczą usługi z Danii do Niemiec, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Jeśli poszukujesz transportu z Polski,
sprawdź link: przewozy do danii

Przejażdżka rowerem …

Prawie wszyscy Duńczycy posiadają rower. W małych miastach i miasteczkach jazda na rowerze jest najczęstszym środkiem transportu. Łatwy, tani i przyjazny dla środowiska, jazda na rowerze stanowi doskonałą alternatywę dla jazdy samochodem. Fakty są imponujące. W samej Kopenhadze:

Przywiezienie samochodu

Jeśli przyjeżdżasz do Danii pojazdem zarejestrowanym za granicą, musisz zarejestrować go w Danii w ciągu dwóch tygodni od przybycia. Istnieją dwie możliwości rejestracji, w zależności od długości pobytu:

Jeśli pobyt w Danii przekracza 185 dni:

Musisz zarejestrować pojazd w Danii (zmiana krajowych tablic rejestracyjnych na duńskie tablice rejestracyjne) od pierwszego dnia i zapłacić podatek rejestracyjny (proporcjonalny (kwartalny) podatek do zapłacenia). Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego: 21.033 PL.

Jeśli przebywasz w Danii w ciągu 185 dni lub krócej:

Możesz złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie pojazdu w Danii, zachowując krajowe tablice rejestracyjne bez płacenia duńskiego podatku rejestracyjnego. Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego: 21.059 PL. Cena za złożenie wniosku o to zezwolenie wynosi 400 DKK! MUSI Pan/Pani na żądanie okazać dokumentację wystawioną przez instytucję, że jest Pan/Pani zapisany/a na studia (w tym czas pobytu: data rozpoczęcia i data ukończenia). Dokumentacja ta musi być okazana na żądanie urzędnikom podatkowym lub policji.

Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie jest ważne w Danii, włącznie z duńskimi wymogami dotyczącymi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Author: daniapolska

Dodaj komentarz