Flaga duńska

Flaga duńska nazywana jest Dannebrog – co oznacza „czerwony materiał” i pochodzi z roku 1219. Flaga Danii jest jedną z niewielu flag na świecie, która ma swoją nazwę.

Dannebrog jest flagą Danii i jest najstarszą flagą narodową na świecie, która jest nadal używana. Flaga pochodzi z XIV wieku.

Jest jaskrawo czerwony z białym krzyżem skandynawskim. Projekt był tak popularny, że inne kraje skandynawskie skopiowały go i modyfikowały przez lata.

Duńczycy są bardzo patriotyczni i wywieszają swoje flagi w święta, urodziny i większość uroczystości rodzinnych. Poniżej znajdują się informacje na temat popularnych dni, w których pływają flagi.

Jest on również ochodzony 15 czerwca, aby uczcić bitwę pod Valdemarem, która rzekomo była narodzinami flagi.

Historia flagi

Istnieje popularny mit, który idzie w parze z historią duńskiej flagi. Kwestionuje się, czy jest to fakt czy fikcja, Duńczycy uwielbiają opowiadać historię Dannebroga.

Podczas bitwy pod Lyndanisse, znanej również jako bitwa pod Valdemarem w Estonii, 15 czerwca 1219 roku flaga spadła z nieba podczas krytycznej fazy, motywując siły duńskie do działania i prowadząc do duńskiego zwycięstwa.

Niektórzy uważają, że bitwa ta była faktycznie bitwą pod Fellin w 1208 r., choć była to bitwa znacznie mniejsza i nie ma takiej samej wielkości.

Niezależnie od tego, co usłyszysz, żadna z tych historii nie ma zbyt wielu danych historycznych, ale jest to wspaniała opowieść. Nad nim znajduje się słynny obraz Christiana Augusta Lorentzena przedstawiający scenę bitwy pod Lyndanisse w 1219 roku, gdzie duńska flaga spadła na ziemię.

Inne flagi duńskie

Istnieje inna wersja flagi zwana flagą Split Flag. Jest to ten sam wzór co flaga narodowa z nieco ciemniejszą czerwienią i ma ogon po prawej stronie. Flaga ta może być wywieszona tylko przez rodzinę królewską lub rząd duński. Jest kilka wyjątków, ale pozwolenie musi być uzyskane od państwa.

Istnieje druga wersja flagi Split Flag, która nazywa się Orlogsflag. Flaga ta może być używana tylko na morzu. Flaga jest inna, ponieważ używa ciemniejszej czerwieni niż czerwień Dannebroga. Czysta flaga Orlogsflag jest prowadzona przez Marynarkę Wojenną i kilka innych firm i instytucji, które uzyskały pozwolenie.

Jeśli flaga Orlogsflaga ma symbol lub insygnia wewnątrz, może być wywieszona przez inne rodzaje przedsiębiorstw, takie jak kluby jachtowe lub organizacje żeglugowe.

Pamiętaj, że flaga Orlogsflag bez oznaczeń może być używana tylko przez Królewską Marynarkę Wojenną Danii.

Ogół społeczeństwa nie powinien wywieszać flagi dzielonej; powinien zawsze używać standardowej kwadratowej flagi duńskiej. Podzielona flaga jest przeznaczona do użytku rodziny królewskiej, rządu, marynarki wojennej lub kilku innych instytucji. Możesz zostać ukarany grzywną za wywieszenie podzielonej flagi.

Wywieszanie flagi

Nie jest to obowiązkowe, ale na pewno zobaczysz wiele duńskich flag pojawiających się w całej Danii.

W rzeczywistości rynek masztów flagowych i duńskich flag jest w Danii dużym biznesem. Większość domów ma ogromny maszt na podwórku. W Danii nazywa się je flagstangen. Wielu nabywców domów często oferuje bezpłatne Flagi przy zakupie domku letniskowego.

Ludzie lubią pokazywać Dannebrog, gdy jest dzień urodzin rodziny, rocznica lub specjalna okazja rodzinna. Flagi duńskie są również wywieszane w święta państwowe i urodziny rodziny królewskiej.

W okresie letnim, kiedy jest wiele festiwali, fetów miejskich i miejskich, ulice mogą być wyłożone duńską flagą. Zobaczysz również autobusy, pociągi i inne pojazdy udekorowane flagami.

Jeśli szukasz profesjonalnego wydruku flag wejdź na stronę:
druk flag

Zasady wywieszania flagi

Spacerując po ulicach, zwłaszcza w małych wioskach, spogląda się w dół i widzi dziury w ziemi w regularnych odstepach. Po co one są? Cóż, to otwory na maszty flagowe. Podczas dni flagi, maszty z flagami zostaną włożone do tych otworów.

Kiedy wywieszane są flagi

01 stycznia – Nowy Rok – Nowy Rok

05 lutego – Urodziny księżniczki Marii Korony (1972) (żona księcia Fryderyka)

06 lutego – Urodziny księżniczki Marii Korony (1976)

Kwiecień – Wielki Piątek

Kwiecień – Wielkanoc

09 kwietnia – Kampania duńska 1940 r. Zaczynasz podnosząc flagę w połowie masztu, a następnie o 12:00 podnosisz flagę do pełnego masztu.

16 kwietnia – Królowa Małgorzata 2. Jest to dzień „obowiązkowy” do wywiweszania flagi

29 kwietnia – Urodziny księżniczki Benedikte (1944)

05 maja – Wyzwolenie Danii 1945 r.

17 maja – Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego

26 maja – Urodziny księcia Fryderyka (1968)

27 maja – Zielone Świątki

05 czerwca – Dzień Konstytucji

07 czerwca – Urodziny księcia Joachima (1969)

11 czerwca – Urodziny księcia Henryka (1934)

15 czerwca – Dzień Waldemara 25 grudnia Dzień Bożego Narodzenia

Daty urodzin dzieci królewskich nie są wymienione, ale jestem pewien, że w te dni też są wywieszane flagi.

Flaga nigdy nie może być wywieszona przed wschodem słońca i musi być spuszczona w dół przed zachodem słońca. Jeśli zapomnisz, jakiś sąsiad na pewno ci przypomni!

Flagi zagraniczne w Danii

Latem bardzo często zdarza się, że wielu obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Danii na wakacje, festiwale, mecze sportowe i zjazdy, będzie chciało wywiesić swoje flagi. Na festiwalach możesz chcieć powiesić swoją flagę narodową, aby inni wiedzieli, że ich rodacy również są obecni. NIE RÓB TEGO! To wbrew prawu i zostaniesz ukarany grzywną. Jedynymi flagami, które wolno ci wywiesić bez pozwolenia policji, są flagi skandynawskie.

Większość ludzi otrzyma przyjazne ostrzeżenie, ale kary nie są rzadkością. Zostaw swoje flagi w domu, ponieważ i tak nie będziesz mógł nimi biegać bez obawy, że zostaniesz ukarany grzywną!

Author: daniapolska

Dodaj komentarz