Kilka ciekawych miejsc w Aarhus

Great Coffee

W murowanym budynku na ładnym brukowanym dziedzińcu, Great Coffee zasługuje na swoją nazwę. Prowadzona przez wielokrotnie nagradzanego baristę Sorena Stillera Markussena, ta magazynowo przypominająca kawiarnia skupia się na warzeniu kawy, z mikro-kawiarnią, wykresami proporcji na ścianie, menu opcji ekspresu i pięcioma różnymi metodami filtrowania. Czujesz się przytłoczony? Następnie wślizgnąć się do kawiarni RS28, gdzie recepcja jest przyjazna, latte są pieniste, a doświadczeni bariści chętnie rozmawiają o smakach codziennego warzenia kawy.

Projekty duńskie

Duńskie wzornictwo dyktuje trendy meblarskie od dziesięcioleci, od średniowiecznych funkcjonalistów, takich jak Wegner i Jacobsen, po współczesnych trendsetterów Muuto i Hay. Wizyta w kopenhaskim domu meblowym Paustian, w XIX-wiecznym byłym dworcu kolejowym w pobliżu nabrzeża, ujawni aspiracyjny przekrój duńskich i międzynarodowych projektów, z klasyką i wkrótce klasyką. Sklep z arcydziełami, takimi jak lampa karczochowa Poula Henningsena, lub pakowane artykuły kolekcjonerskie, takie jak krzesło dla lalek wielkości Eames lub wisząca drewniana małpa Kay Bojesena, od ponad pół wieku będąca ostoją w duńskich pokojach dziecięcych.

Biblioteka przyszłości

Każdy, kto wątpi w wartość biblioteki tradycyjnej w epoce cyfrowej, powinien odwiedzić Dokk1, nową siedzibę miejskiej biblioteki publicznej. Ta neofuturystyczna, heptagonalna struktura z przeszklonymi ścianami została zaprojektowana przez duńską firmę architektoniczną Schmidt Hammer Lassen. Zwiedzanie budynku – są tu również miejsca na imprezy kulturalne, wystawy, spektakle, biura, salony i jadalnie – przed obejrzeniem instalacji sztuki zewnętrznej, zwiedzeniem serii placów zabaw na tarasie, zapoznaniem się z mediami w bibliotece i podziwianiem widoków na wodę i niegdyś przemysłowy port.

Centrum Kultury

Aarhus przekształcił stary plac towarowy w Godsbanen, centrum produkcji kulturalnej, gdzie artyści, pisarze, wykonawcy i twórcze jednostki każdego typu są zapraszani do korzystania z pracowni, galerii, scen i warsztatów. Przyjdź na pełen kalendarz imprez: jarmarki uliczne, festiwale żywności i piwa, targi rzemieślnicze i pchli, a także występy muzyczne od jazzu po błyszczące rave. W rzadkiej okazji, że nic nie jest zaplanowane, spacer po sąsiednim Instytucie, kolorowym miasteczku dawnych budynków kolejowych i prowizorycznych kontenerów transportowych, w którym znajdują się dziesiątki pracowni i warsztatów zajmujących się projektami alternatywnymi i przedsiębiorczymi – sklep z graffiti, pracownie obróbki drewna, grill reggae – a także place zabaw, targ roślinny, pop-up shops i kawiarnia wegetariańska.

Smorrebrod Supreme

Kiedy Wassim Hallal, jeden z najlepszych szefów kuchni miasta z gwiazdką Michelin, zwrócił uwagę na smorrebrod, klasyczną duńską kanapkę. W doskonałej lokalizacji nad rzeką, F-Hoj to ekskluzywne delikatesy serwujące wyrafinowane dania pana Hallala na tradycyjnym smorrebrodzie, a także kuszące ciasta i czekoladowe słodycze. Podczas lunchu, zahacz o stół w małym kąciku do siedzenia, aby spróbować pół tuzina odmian na duńskim życie, które ostatnio obejmowały sałatkę z kurczaka z jabłkami w kremowym sosie musztardowym zwieńczoną paskami smażonej skórki z kurczaka oraz wysublimowaną „palącą miłość” smorrebrod z tłuczonymi ziemniakami, chrupiącymi kawałkami boczku i karmelizowaną cebulą.

Author: daniapolska

Dodaj komentarz