10 książek do czytania przed wyjazdem do Danii

Dania jest często świętowana jako najszczęśliwsze miejsce na świecie, a z naszego doświadczenia wynika, że jest to prawda. To, co sprawia, że Dania jest tak ekscytująca jako kraj, to kontrast pomiędzy jej szczęśliwym, pozytywnym i przyjaznym współczesnym światem, a ekscytującą historią morskich wikingów, którą kraj ten znał niegdyś tysiąc lat temu. I oczywiście nie wolno nam zapomnieć o Hansie Christianie Andersenie, ojcu chrzestnym bajek.

Urodzony w mieście Odense, Andersen dużo podróżował, ale większość swojego dorosłego życia spędził w Kopenhadze. I nie jest jedynym wielkim autorem, który wyszedł z Danii, klasyczny czy nowoczesny. Jeśli przed wakacjami w Danii jest jedna osoba do czytania, to właśnie on. Ale jest też wiele więcej do odkrycia na temat sztuki i historii Danii.

Tak więc, jeśli chcesz naprawdę zrozumieć, co sprawia, że Dania jest dziś tak szczęśliwym miejscem, a także zagłębić się w jej ekscytującą wojnę i historię Wikingów przed Twoimi wakacjami w Danii, czytaj dalej! Oczywiście, najlepsza droga do serca narodu wiedzie przez jego pisarzy, więc tutaj również można odkryć najlepszych pisarzy z dzisiejszej Danii.

Bajki Hansa Christiana Andersena

Istnieje wiele wydań i kolekcji bajek Andersena, ale naszym ulubionym jest wydanie Pingwina z tłumaczeniami 30 bajek autorstwa Tiiny Nunnally. Tłumaczenia są ostre, a sama kolekcja jest piękna w ten klasyczny dla Pingwina sposób.

Jeśli chcesz, aby ostateczna kolekcja bajek Hansa Christiana Andersena cieszyła się przed Twoimi wakacjami w Danii, to właśnie to – w stylowym i pięknym egzemplarzu, ilustrowanym przez Andersa Nilsena.

Mała Księga Hygge’a Meika Wikinga

Hygge (wymawiane hugh-guh), stało się globalną sensacją filozofii kilka lat temu, i to nie bez powodu. Jest ona często przywoływana jako sekret szczęścia Danii jako narodu (choć może to wynikać z jej fantastycznej polityki socjalistycznej i systemu szkolnego, ale kim my jesteśmy).

Mała Księga Hygge’a ma na celu nauczenie czytelników, jak cieszyć się spokojniejszymi, prostszymi radościami życia – jak podziwiać i być wdzięcznym za małe wygody, które można poczuć w spokojniejszych chwilach codziennego życia. Ale co więcej, jest to również spojrzenie za zasłonę duńskiego życia. Pozwala nam to zobaczyć, co sprawia, że Dania jest tak wyjątkowo przyjemnym i przyjaznym miejscem.

Skóra jest elastyczną powłoką pokrywającą całe ciało firmy Bjorn Rasmussen.

Ta zupełnie nowa powieść, przetłumaczona na język angielski przez Martina Aitkena, jest surowym i intymnym badaniem sposobów, w jakie młodzi i bezbronni ludzie mogą czuć się rozrzedzeni emocjonalnie. Opowiada na wpół autobiograficzną historię Bjørna, nastolatka, ktĂłry zaczyna się ciąć jako sposĂłb na znalezienie ulgi od własnego strachu przed swoją rozkwitającą seksualnością, jak rĂłwnież od stresu spowodowanego przez jego przygnębioną matkę.

Zbyt długi i niewygodnie naukowy charakter tytułu książki daje poczucie dyskomfortu i niepokojącego bólu emocjonalnego, którego doświadcza bohater, a którego jest świadkiem, voyeurystycznie, czytelnik. Nie jest to książka łatwa, ale satysfakcjonująca emocjonalnie w miarę jak zaczynamy odczuwać, że nasze sympatie rosną i zmieniają się. Wspaniała nowa duńska powieść.

My, The Drowned by Carsten Jensen

Przetłumaczony przez Charlotte Barslund, ten nowoczesny duński klasyk jest epicką powieścią w każdym znaczeniu tego słowa. Zdajemy sobie sprawę, że powieść, aby mogła być uznana za epicką, często musi być długa i wyruszyć w morze, i że My, Utonięci, spełniamy oba te wymagania. Ale jest coś tak niezaprzeczalnie epickiego w podróży przez otwarte morza, zwłaszcza ta, która obejmuje sto lat i obejmuje dwie wojny, począwszy od 1848 roku.

Upadek króla przez Johannesa V. Jensena

Przetłumaczona przez Alana G. Bower’a, Upadek króla jest uważana przez duńskich czytelników za najważniejszą duńską powieść XX wieku.A jeśli to nie wystarczy, by cię przekonać, to jest to również, po prostu, porywająca opowieść o fikcji historycznej, która ma więcej wspólnego z najlepszymi współczesnymi zachodnimi powieściami fantasy (przypominającymi epickie powieści fantasy Robina Hobba i Patricka Rothfussa).

Akcja rozgrywa się w XVI wieku, Upadek Króla opowiada o leniwym uczniu, który stał się królewskim najemnikiem, podróżującym do Sztokholmu, Szwecji z Danii, gdy szwedzka szlachta poddawana jest egzekucji. Jest to ekscytująca opowieść, która daje wgląd w historię Skandynawii, z Danii i nie tylko. Otrzymała także Literacką Nagrodę Nobla, która jest jeszcze jednym piórem w imponującej czapce tej książki.

Seven Gothic Tales by Isak Dinesen

Isak Dinesen naprawdę nazywał się Karen Blixen. Baronowa Karen Blixen. Była ona najbardziej znaną autorką „Out of Africa”, biograficznej opowieści o swoim czasie prowadzenia plantacji kawy w Kenii. Ale przed przeprowadzką do Afryki, pod pseudonimem Isak Dinesen, Blixen napisała tę niesamowitą książkę gotyckich opowieści.

Prawdziwie mroczne opowieści przeplatane miłością, zdradą, zdradą, paranoją i korupcją. Są to romantyczne i poetyckie opowieści, wierne długiej spuściźnie gotyckiej fikcji i jedne z najpiękniejszych historii, jakie wyszły z Danii. Fantastyczna kolekcja bajek Andersena.

Opowieści kopenhaskie Helen Constantine

Przetłumaczony przez Lotte Shankland i zgromadzony przez redaktor Helen Constantine, ten zbiór 17 opowiadań o miejscu i mieszkańcach Kopenhagi być może robi więcej niż jakakolwiek inna książka z tej listy, aby podsumować i przedstawić prawdziwe współczesne życie ludzi w magicznej stolicy Danii.

Opowieści w Opowieściach kopenhaskich nie tylko uosabiają współczesny świat Danii, ale także przedstawiają jej pejzaż literacki, napisany przez najlepszych pisarzy i autorów z dzisiejszej Danii. Jeśli chcesz zobaczyć piękno Kopenhagi oczami jej pisarzy przed lub w trakcie swoich duńskich wakacji, ta książka pozwoli Ci na taką przyjemność.

Duńskie jedzenie jest fantastyczne. Jest zarówno zdrowe, jak i dekadenckie; coś, co naprawdę będziesz uwielbiał podczas swoich duńskich wakacji.

Trine Hahnemann żyła i oddychała kulturą jedzenia w Kopenhadze przez ponad cztery dekady. A ta książka jest czymś więcej niż tylko książką kucharską: to list miłosny do kulinarnego piękna Kopenhagi. W Copenhagen Food Trine Hahnemann zabiera nas na zwiedzanie najlepszych piekarni, kawiarni i restauracji w Kopenhadze.

Uczy nas kulinarnej historii stolicy Danii, oprowadza nas po tym pięknym mieście za rękę i oferuje 70 najlepszych tradycyjnych duńskich przepisów kulinarnych do gotowania w domu. Jest to najlepsza książka kulinarna, kulturalna, podróżnicza, książka kucharska Danii, a wszystko to zwinięte w jedną fantastyczną i wciągającą narrację.

Spustoszenie przez Toma Kristensena

Prawdziwa rozmowa: jeśli powieść została niedawno wydana przez NYRB, to można założyć, że jest to cenny klasyk, który kiedyś był zagubiony w czasie i jest absolutnie godny twojego. A Havoc, przetłumaczony przez Carla Malmberga, jest tego doskonałym przykładem.

Spustoszenie jest nitującą i tantalizującą opowieścią o celowej podróży jednego człowieka w kierunku samozniszczenia. Nasz bohater, Ole Jastrau, jest krytykiem pracującym dla gazety, z której etyką się nie zgadza. Nie kocha swojej żony i nie ma żadnych ojcowskich instynktów. Bawi się z kościołem, ale nie obchodzi go to wystarczająco. Rozważa komunizm, ale nie jest wystarczająco zaangażowany. I tak pakuje to wszystko i odwraca się do picia. To dziwnie dziwna, ale dziwnie pocieszająca historia o pokusach samozniszczenia.

Znajomość współczesnej historii Danii przed Twoimi wakacjami w Danii nie jest złym pomysłem. A ta fantastyczna książka, „Countrymen”, napisana przez duńskiego historyka Bo Lidegaarda i przetłumaczona na język angielski przez Roberta Maassa, jest wciągającą i odkrywczą książką historyczną, która obejmuje pewien aspekt historii II wojny światowej, o którym po prostu nie uczono nas w Wielkiej Brytanii i USA.

Jesteś zainteresowany wyjazdem do Danii?
Zobacz:

Author: daniapolska