13 duńskich książek, które musisz przeczytać

Ile duńskich dzieł literackich rzeczywiście przeczytałeś? Nie krępujcie się. Nie będziesz sam, nawet jeśli jesteś Duńczykiem, jeśli przyznasz, że nie przeczytałeś żadnej z nich, ani w języku duńskim, ani w tłumaczeniu.

Przecież jako outsider, trudno jest dokonać początkowej inwestycji w czytanie duńskiej literatury, jeśli wiadomo, że tylko garstka z nich osiąga status światowej klasyki ikonicznej. Oczywiście, jeśli jesteś Duńczykiem, to w szkole zapoznasz się z kilkoma duńskimi klasycznymi dziełami.

Ale powiedz, że chciałbyś zacząć czytać duńską literaturę. Od czego powinieneś zacząć? Lista lektur obowiązkowych jest długa i trudno jest znaleźć konsensus co do tego, które książki powinny znaleźć się na liście w pierwszej kolejności.

Uniwersytet Post celowo unikał profesorów i uznanych ekspertów i poprosił trzech studentów duńskiego i literatury, aby przedstawili swoje rekomendacje dotyczące tego, od czego należy zacząć.

1. Hans Christian Andersen – The Shadow (1847)

Christian Kronow, duński student, poleca nowych czytelników, zaczynając od najbardziej znanego na świecie duńskiego poety i autora. Bajki Andersena były tłumaczone i adaptowane niezliczoną ilość razy na całym świecie, a jego urodziny obchodzone są 2 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Według naszych obliczeń, które zostały poparte przez kilku naukowców, jest on, przynajmniej pod względem czytelnictwa, większy niż Biblia.

Bajka Andersena, âthe Shadowâ, została po raz pierwszy opublikowana w 1847 r. i przedstawia ponurą stronę Andersena, według naszego eksperta Christiana Kronowa.

Powinieneś to przeczytać, bo to pokazuje inną stronę H.C. Andersena, niż to, do czego przywykliśmy. Niektórzy uważają, że jest to nieco autobiograficzny utwór, który mówi nam o jego osobowości, â mówi.

2. Karen Blixen – Out of Africa (1937)

âOut of Africaâ (patrz książka na zdjęciu powyżej) został pierwotnie opublikowany w 1937 roku jako pamiętnik Isaka Dinesena, który był pseudonimem Blixen. Śladem 17 lat spędzonych przez Blixena w Kenii, kiedy kraj ten znajdował się pod panowaniem kolonialnym Wielkiej Brytanii.

„Z Afryki jest przykładem życia jako kolonialna dama w Afryce, i jest opowieścią, która powtarza się co jakiś czas. Nawet współczesne książki nie mogą pobić powieści Blixen, bo ona wie, czego chcą jej czytelnicy. Jest gawędziarką, mówi Laila Dalgaard, która studiuje historię literacką.

3. Dan Turèll The Murder Series (1981-89)

Dan Turèll jest wkładem Danii w ruch literacki beat. Pisał o jazzie, narkotykach i życiu miasta. The Murder Series to grupa twardych powieści detektywistycznych, osadzonych w alternatywnej, kryminalnej wersji Kopenhagi z lat 80. ubiegłego wieku.

Nikt nie potrafi namalować duńskiej postaci Dashiella Hammetta tak, jak on potrafi – mówi Christian Kronow. „Seria nie jest chronologiczna, więc możesz zaczynać gdzie chcesz.”

4. Tom Kristensen – Havoc (1968)

Sam, były student Uniwersytetu w Kopenhadze, poeta Tom Kristensen był „malarzem” życia miejskiego w Kopenhadze i bardzo inspirował się pisarzami takimi jak Joyce i Baudelaire. Spustoszenie” to obraz życia artysty i pisarza w Kopenhadze w latach 30-tych XX wieku. Historia ta śledzi krytyka literackiego Ole Jastrau, który popijając się na śmierć.

On przechodzi od bycia wszystkim do bycia absolutnie niczym. Opowiada o autodestrukcyjnej stronie współczesnego człowieka” – mówi Laila.

5. Jakob Ejersbo – Exile (2009)

Nieżyjący już Jakob Ejersbo miał swój przełomowy moment w 2002 roku wraz z pierwszą powieścią NordKraft. Następnie rozpoczął pisanie swojej trylogii afrykańskiej, której pierwszą książką jest „Wygnanie”. Jest ona o życiu w Tanzanii i jest inspirowana jego własnym dzieciństwem. Ejersbo zmarł w 2008 roku, ale jego rękopis został zredagowany pośmiertnie i wydany w następnym roku.

Wygnanie to powieść o nadejściu wieku, która śledzi angielską nastolatkę dorastającą w Tanzanii, gdy odkrywa alkohol, narkotyki, seks i przemoc w Afryce, i została wybrana na naszą listę przez Marie Lybeck, która studiuje na magistra sztuki w języku duńskim.

Ejersbo jest niesamowitym pisarzem, a książka powinna być czytana tylko dla jego języka. Jest to wspaniały obraz nowoczesnego duńskiego społeczeństwa, które znajduje się w Afryce, ale równie dobrze mogłoby być w Danii – mówi Marie.

6. Hans Scherfig – The Stolen Spring (1940)

Hans Christian Scherfig był znany nie tylko z pisania, ale także z obrazów i działalności politycznej w partii komunistycznej. Skradziona wiosna opisuje duński system szkolny z początku XX wieku. Grupa uczniów jest terroryzowana przez surowego nauczyciela C. Blomme’a, który zostaje zabity na otwarciu powieści, ale przez kogo?

Jest to powieść, która przedstawia duński system szkolny, a zwłaszcza przejście od czarnej szkoły kar cielesnych do nowoczesnego systemu szkolnego opartego na wzajemnym szacunku między nauczycielami i uczniami. Dla Laili: „Jest to wspaniały obraz Danii.

7. Henrik Pontoppidan – Lucky Per (1898-1904)

Laureat Nagrody Nobla Pontoppidan napisał tę ośmiotomową powieść, śledzącą życie bohatera Petera Sideniusa. Syn wikariusza, Piotra buntuje się i przenosi do Kopenhagi, by studiować inżynierię, gdzie na nowo odkrywa siebie jako „Per”. Jego plan polega na stworzeniu systemu kanałów pomiędzy jeziorami i rzekami w Jutlandii. Zbierając fundusze na swój projekt, poznaje bogatą żydowską rodzinę, a następnie zostaje zaręczony z jedną z córek, Jacobem. Historia kręci się i zmienia niespodziewanie.

Dla Marii powieść jest niesamowitym portretem i doskonałym odzwierciedleniem przełomu nowoczesności w duńskiej literaturze.

8. Jussi Adler Olsen – The Keeper of Lost Causes / Mercy (2007)

Jussi Adler Olsen jest duńskim rywalem Stiga Larssona. Tytuł, wzięty dosłownie z duńskiego, tłumaczy się na âThe woman in the cageâ, ale został różnie nazwany w amerykańskich i brytyjskich tłumaczeniach. Książka, będąca thrillerem o przestępstwach psychologicznych, podąża za policyjnym detektywem Carlem Morckiem, który zostaje skazany na wydział Q w celu rozwiązania starych spraw po wypadku z bronią. Wraz ze swoim asystentem Morck rozpoczyna dochodzenie w sprawie zniknięcia duńskiego polityka na promie.

Jest to pierwsza powieść w nagradzanej serii Q działu Q. Jest to duński thriller głównego nurtu i jest lepszy od większości innych w tym gatunku. Ponadto, Jussi Adler Olsen pisze naprawdę dobrze, a on ma odświeżające spojrzenie na klasycznego detektywa-noirâ, mówi Christian.

9. Villy Sørensen â Strange Stories (1953)

Filozof, krytyk literacki i autor krótkich opowiadań Villy Sørensen opublikował swój pierwszy zbiór opowiadań w 1953 roku. Strange Stories jest kafkowską eksploracją absurdu i surrealizmu. Jest to kryminał bez sprawy do rozwiązania, opowieść o tygrysach wprowadzających się do domów ludzi i wiele innych.

Tematyka opowieści Sorensena jest poważna, ale pełna humoru i ironii. âAmazing stories!” mówi Marie. „Nie ma żadnych ograniczeń tego, co może się wydarzyć w fantastycznym i, czasami, szalonym wszechświecie Sorensena.

10. Peter Høeg – Smilla’s Sense of Snow / Miss Smilla’s Feeling for Snow (1992)

Peter Høeg urodził się i wychował w Kopenhadze, a w ’84 roku uzyskał tytuł magistra literatury porównawczej na Uniwersytecie w Kopenhadze. W latach 90-tych dokonał się międzynarodowy przełom w swojej powieści o śniegu i lodzie.

Powieść zaczyna się w kopenhaskim getcie i trafia na lodowatą Grenlandię. Śledzi ją półduński, półinuicki narrator Smilla, który bada śmierć eskimoskiego chłopca.

11. Henrik Ibsen – A Doll’s House (1879)

Ibsen urodził się w Norwegii w 1828 roku. Był dramaturgiem i poetą. Powszechnie uważa się go za duńskiego pisarza w Danii, a Norwegowie twierdzą, że jest Norwegiem. Nie ulega wątpliwości, że był on jednym z najważniejszych wpływowych dramaturgów swoich czasów. Dom Lalek miał swoją premierę w Kopenhadze w 1879 roku. Jest to sztuka trójaktowa, która śledzi losy Nory, żony Torvalda, i matki trójki dzieci. Jest idealną XIX-wieczną żoną, która z wdziękiem opiekuje się domem, ale ostatecznie pragnie niezależności.

Norwedzy słusznie uważają, że jest to norweska sztuka, ale nieuchronnie stała się ona częścią duńskiego dziedzictwa kulturowego.I trzeba zrozumieć nordycką wizję człowieka.

12. Inger Christensen – Alphabet (1981)

Christensen wychowała się w domu klasy robotniczej w mieście Vejle. Była duńską pisarką najbardziej znaną z wierszy i współczesnych powieści, opartych na pisaniu w systemach i strukturach. Na przykład, w zbiorze Alfabet znajduje się jeden wiersz, w którym wszystkie rzeczowniki w pierwszym wierszu zaczynają się od litery „a”, a w drugim „b”, i tak dalej. Ponadto, czy liczba zwrotek jest ustalona przez Fibonacciego-sekwencję (1+1 = 2; 1+2=3; 2+3 = 5…), więc pierwszy wiersz jest wierszem z jedną zwrotką, czwarty ma pięć zwrotek, i tak dalej.

Dla Laili, dzieło Christensena jest piękne i obejmuje poezję o wszystkim, co istnieje.

13. Martin Andersen Nexø¸ Pelle Zdobywca (1906-10)

Urodził się Martin Andersen w biednej dzielnicy w Christianhavn, ale jego rodzina przeniosła się na wyspę Bornholm, gdzie został wychowany w Nexø. Nazwisko, które później przyjął jako nazwisko artysty. Zdobywca to czteroczęściowa powieść, która śledzi jak Pelle wspina się po drabinie społecznej: Część I, „Boyhood”, opowiada o warunkach życia chłopców i służby w kraju; część II, „Apprenticeship”, przedstawia życie proletariackie w mieście; część III, „The Great Struggle”, opisuje walkę klasy robotniczej z kapitalizmem w mieście, a część IV, „Daybreak”, pokazuje rozwiązanie problemów Pelle’a.

Pelle Zdobywca przedstawia dzieciństwo chłopca z klasy robotniczej i walkę z autorytetem”, według Laili, „jak wielu innych na początku XX wieku. Pelle cierpi z powodu niesprawiedliwości i trudno jest czytelnikowi nie empatyzować się z nim, a przez to zrozumieć walkę klasy robotniczej o prawa na współczesnym rynku pracy.

Johannes V. Jensen – The Fall of the King (1900-01)

Upadek króla to doskonała książka o królu Christianie II, który panował w latach 1513-1523 i o którym mówi się, że jest „założycielem braku wielkości Danii”, jak pisze autor Johannes V. Jensen.

Albo rzeczywiście, „najbardziej prawdziwa książka, jaka kiedykolwiek została napisana w duńskim umyśle”, jak powiedział inny autor Tom Kristensen (patrz wyżej), który był współczesnym Johannesem V. Jensenem.

Author: daniapolska