Klimat w Danii

Dania znajduje się w strefie pomiędzy trzema europejskimi strefami klimatycznymi. Klimat w całej Danii jest mieszaniną tych wpływów. Generalnie zachodnia część kraju ma klimat atlantycki, a wschodnie części bardziej kontynentalny klimat.

Roczna suma opadów w niektórych częściach wynosi ponad 900 mm.
Jutlandia i poniżej 500 mm nad Wielkim Pasem pomiędzy Jutlandią, a Seelandią. Deszcz jest mniej więcej równomiernie rozłożony w ciągu roku, ale ponieważ w chłodnych miesiącach od października do marca odparowanie jest mniejsze, zima jest najbardziej wilgotną porą roku. W ciągu roku temperatura jest naturalnie najwyższa, ponad 8,5 stopnia C, w południowej części kraju i poniżej 7,5 w północnej części Jutlandii. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem ze średnią temperaturą powyżej 17,5°C na południowym wschodzie i nieco poniżej 16°C w północno-zachodniej części Jutlandii. Styczeń jest najzimniejszym okresem w Danii, ale średnia temperatura ok. 0 stopni C jest bardziej wyrównana w całym kraju ze względu na efekt ocieplenia z otaczającego morza.

Klimat w Danii jest przyjemny w okresie letnim (maj – sierpień). Typowe temperatury w ciągu dnia w połowie lata wynoszą nieco ponad 20 stopni C. Maj jest szczególnie uroczym miesiącem, gdyż wiosna jest na jego szczycie. Wrzesień może być często bardzo deszczowy.

Zima w Danii może być dość mroźna. Temperatura spada czasami do 15 – 30°C poniżej zera. Wtedy w kraju panuje śnieg, lód i lodowaty wiatr. Nawet w kwietniu można jeszcze mieć burzę śnieżną. Zimą słońce wschodzi tylko niewiele ponad horyzont, a przez miesiące (mniej więcej od października do marca) dni są ciemne i krótkie.

Wymagana odzież: Lekkie ubrania z ubraniami przeciwdeszczowymi na lato, wodoodporne i cieplejsze na zimę.parasol i sweter są niezbędne prawie o każdej porze roku.

Klasyfikacja Koeppen-Geiger: Klimat Danii może być sklasyfikowany jako klimat Cfb; ciepły klimat umiarkowanie wilgotny z najcieplejszym miesiącem poniżej 22°C powyżej średniej i cztery lub więcej miesięcy powyżej 10°C powyżej średniej.

Author: daniapolska